آیا روش های درمان ریزش مو مؤثرند؟ | بیماری

0 Comments

: معمولا به زنان و مردانی که دچار آسیب ریزش مو هستن راهکارهای خیلی از درمانای خونگی گرفته تا مصرف شکلای جور واجور شامپوها و مکملا پیشنهاد می شه؛ اما نکته اینجاس که بیشتر این روش ها خنثی هستن.

: روشای درمان ریزش مو تاثیردارن؟

آکا ایران: با اینکه صنعت ۱.۵ میلیارد دلاریِ درمان ریزش مو این روزا گزینه های زیادی رو در اختیار افراد قرار میده اما معلوم نیس کدوم یکی از این روش ها می تونن موثر واقع شن؟

 

به گفته کارشناسان انگلیسی، حدود ۳۰ درصد مردان زیر ۳۰ سال و حدود ۸۰ درصد مردان بالای ۷۰ سال دچار ریزش مو هستن. هم اینکه بیشتر مردان به خاطر عواملی چون استرس، رژیم غذایی ناجور یا کمبود خواب دچار ریزش مو نمی شن بلکه بیشتر "ژنتیک" موجب این آسیب در اونا می شه که درمان اون فقط از راه شامپو و مصرف مکمل کار سختیه.

زنان هم با اینکه به دلایل متفاوتی علاوه بر ژنتیک با مشکل ریزش مو مواجه می شن اما هنوز اختلاف نظرهای بسیاری در مورد تاثیرگذاری یا بی تاثیر بودن روشای درمانی فعلی هست.

با این حال سازمان غذا و داروی آمریکا موارد معدودی از راهکارهای مقابله با ریزش مو رو تایید کرده که از اون جمله میشه به موارد زیر اشاره کرد:

– داروی ماینوکسیدیل: این دارو جریان خون رو در دور و بر فولیکول ضعیف شده مو زیاد کرده و موجب افزایش اندازه و ضخامت اونا می شه. هم اینکه مرحله رشد فولیکول رو زیاد می کنه.

– داروی فیناستراید: این داروی خوراکی که فقط با نسخه دکتر به مریض عرضه می شه مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکاست. به گفته کارشناسان، طاسی وقتی اتفاق میفته که هورمون DHT مانع می شه که فولیکول مو مواد مغذی لازم خود رو دریافت کنه. داروی فیناستراید از راه جلوگیری از تولید هورمون DHT و در نتیجه حفاظت از فولیکولا عمل می کنه.

– مکملای ریزش مو: علاوه بر اینا مکملای زیادی واسه این منظور در بازار هست. اما بهترین مکملا هم نمی تونن مشکل طاسی رو به طور ریشه ای حل کرده و در کار جلوگیری یا درمان اون موثر باشن. هر چند در مواردی که عامل مریضی، ژنتیک نباشه این مکملا فقط به محکم تر و سالم تر شدن موها کمک می کنه.

به گزارش روزنامه تلگراف، هم اینکه برخلاف بعضی از ادعاها، شامپو یا نرم کننده نمی تونه ریزش مو رو متوقف کرده یا روند اونو از جا در آورد سازه حتی نمی تونه ضخامت موهای نازک شده رو به حالت اول برگردونه و در بهترین حالت شامپوهای کلفت کننده موها رو به طور موقت کلفت تر می سازه.

 

.

منبع : migna.ir

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *