آیا رژیم غذایی در پیشگیری یا پیشرفت سرطان نقش دارد؟ | تغذیه سالم

0 Comments

رژیم غذایی در پیشگیری یا پیشرفت سرطان نقش داره؟

سرطان در دنیای امروزه بیماریه که درمان نداره پس بهتره با مصرف غذاهای ضد سرطان از ایجاد این مریضی پیشگیری کنیم و اجازه پیشرفت به سرطان رو ندیم. در واقع با رزیم غذایی مناسب با سرطان مقابله کنیم.

هیچ ماده غذایی واحدی نمی تونه خطر سرطان رو کم کنه، اما ممکنه کاربرد ترکیب مناسب مواد غذایی در کم کردن این خطر مهم باشه. در تعیین مواد غذایی مصرفی، باید بین دست کم دو سوم مواد غذایی گیاهی و بیشترین حد یه سوم مواد غذایی حیوونی موازنه برقرار شه. این رژیم غذایی وسیله مهمی واسه مقابله با سرطانه.

به کار گیری مواد غذایی رنگی میوه ها و سبزیجات که پر از موادی مغذی هستن باعث می شه با سرطان مقابله کنیم، و هرچه پر رنگ تر باشه ، مواد مغذی بیشتری در بر دارن. و عامل خوبی واسه جلوگیری از سرطان هستن.

۱- اولین سوال اینه که رژیم غذایی می تونه خطر دچار شدن به سرطان رو کم کنه؟

– رژیم غذایی عامل ایجاد ۴۰-۳۰ درصد از سرطانا در مردان و ۶۰ درصد از سرطانا در زنونه. سرطان کولون و سرطان سینه که از گسترش بالایی بهره مند هستن، بیشترین رابطه رو با رژیم غذایی دارن.

با یه تغییر ساده در رژیم غذایی میشه خطر دچار شدن به سرطان رو پایین آورد و اندازه تلفات به وجود اومده به وسیله اونو به طور زیادی کم کرد.

 

۲- چیجوری رژیم غذایی باعث پیشگیری یا پیشرفت سرطان می شه؟

– وقتی یه عامل سرطان زا وارد بدن ما می شه، سلولا به روشای مختلفی با اون مقابله می کنن که اگه در این مرحله موفق نشن، سلول به یه تومور تبدیل شه. بعضی از غذاها از رسیدن سلول به این مرحله پیشگیری می کنن و در نتیجه سرطان پیشرفت نمی کنه. بعضی از غذاها هم ممکنه باعث سرعت پیدا کردن رشد و افزایش غیر طبیعی سلول و تبدیل اون به یه تومور شن.

در جواب به این سوال که « دوری از برخورد با عوامل سرطانزا و به کار گیری یه رژیم غذایی سالم می تونه به ما در کنترل عوامل دچار شدن به سرطان کمک کنه؟»

جواب می دیم: بله.

 

عوامل پیش برنده سرطان در رژیم غذایی

چربی: روی چربی تحقیقات دقیقی انجام گرفته و معلوم شده در بین مواد جور واجور موجود در رژیم غذایی، چربی بیشترین رابطه رو با سرطان داره.

تحقیقات آزمایشگاهی و مطالعاتی که روی عادات غذایی مردم انجام گرفته، نشون میده که مصرف بالای چربی اشباع و غیر اشباع. باعث بالا رفتن احتمال دچار شدن به سرطانای کولورکتال، سینه و پروستات می شه.

محققان هنوز نتونسته مشخص کنن که چیجوری چربی باعث پیشرفت سرطان می شه ولی انگار چربی، سلولای غیر طبیعی اولیه یی رو که تغییر پیدا کردن، در بر میگیره و منتهی به سرطانی شدن اونا می شه و یا ممکنه باعث رشد تومورهای ایجاد شده، شه.

الکل: رابطه دقیقی بین الکل و سرطان شناخته نشده، اما تحقیقات نشون میده که مشروبات الکلی خطر دچار شدن به سرطانای دهن، گلو و کبد رو بیشتر می کنه. افراد سیگاری که مشروبات الکلی هم مصرف می کنن بیشتر در خطر دچار شدن قرار دارن.

غذاهای نمک سود و دودی: این غذاها وقتی که مرتب و به مقدار زیاد خورده شن، احتمال دچار شدن به سرطان معده رو بالا می برن. غذاهای کباب شده روی ذغال چوب به طور زیادی خطر سرطان رو بالا نمی برن، اما عاقلانه س که از مصرف این غذاها هم دوری شه.

بقیه عوامل: محققان در حال مطالعه و تحقیق هستن تا دریابند که چاقی، انرژی کل یا اندازه پروتئین دریافتی روزانه، با خطر دچار شدن به سرطان رابطه داره یا نه؟

احتمال اینکه افراد چاق در سن جوونی در اثر دچار شدن به یکی از شکلای جور واجور سرطان بمیرن بیشتر از افراد دیگه س.

باید به این موضوع مهم توجه کنیم: «چی بخوریم و به چه مقدار مصرف کنیم».

تحقیقات نشون میده که دریافت انرژی کمتر، می تونه خطر سرطان رو کم کنه.

 

دیگه عوامل خطرزا

آفت کش ها: آزمایشات انجام شده روی حیوانات نشون میده که آفت کشا می تونه ایجاد سرطان کنه ولی در آدم، رابطه بین آفت کشا و ایجاد سرطان هنوز با ابهامات زیادی همراه س.

افزودنیای غذایی: روی مواد رنگی و طعم دهنده ها آزمایشات لازم انجام می شه و اگه سرطان زا بودن اونا مشخص شه، اجازه به کار گیری اونا در اجناس غذایی داده نمی شه.

تحقیقات انجام یافته، رابطه روشنی رو بین مصرف شیرین کننده های مصنوعی (مثل سیکلامات و ساخارین) با سرطان مثانه و دیگه سرطانا نشون نمی ده.

کافئین: تحقیقات نشون دهنده اون هستش که کافئین منتهی به سرطان و یا پیشرفت اون نمی شه.

پرتوافکنی (اشعه دادن): هیچ مدرک علمی از رابطه بین پرتو افکنی روی غذا و ایجاد سرطان منتشر نشده.

FDA (سازمان غذا و داروی آمریکا)، غذاهای اشعه داده شده رو از نظر ایمنی تایید می کنه و اشعه داد غذا، باعث ایجاد رادیواکتیو در اون نمی شه، اما مخالفان پرتوافکنی غذا فکر می کنن که اشعه دادن به غذا باعث تغییراتی در اون می شه و ترکیبات جدیدی رو در اون بوجود میاره که ممکنه مضر و سرطان زا باشه.

 

نقش محافظتی غذاها

آزمایشات انجام گرفته نشون میده که خوردن سبزیجات، میوه جات و غلات کامل، مخصوصا سبزیای سبز، زرد و مرکبات باعث پایین اومدن خطر دچار شدن به سرطانای ریه، معده، و روده بزرگ می شه.

تلاش کنین روزانه ۵ واحد میوه و سبزی و ۶ واحد از تولیدات غلات کامل استفاده کنین. هر واحد برابر نصف فنجانه، پس خیلی راحت میشه ۲ واحد رو تو یه وعده غذایی خورد.

دیگه عوامل مراقبت کننده

سلنیوم عنصریه که به کاهش گسترش سرطان کولون و پستون و دیگه سرطانا در آدم کمک می کنه.

کلسیم هم اثر محافظتی در برابر سرطان کولون داره.

ویتامین E از ویتامین هاییه که از سرطان معده، مری و ریه پیشگیری می کنه.

فیبر بخش غیر قابل هضم غذای گیاهیه.

به نظر میاد که وقتی فیبر به اندازه کافی مصرف شه، دچار شدن به سرطان روده رو کم می کنه.

 

غذاهای غنی از فیبر

حبوبات خشک (لوبیا قرمز و عدس)، غلات سبوس دار، بروکلی (کلم ایتالیایی)، کلم، هویج، ذرت بو داده شده، آلو بخارا و آلو خشک، دانه غلات، نخودها، کشمش، آرد کامل، غلات

اسید اسکوربیک یا ویتامین ث به مراقبت در مقابل سرطان مری و معده کمک می کنه.

 

منابع ویتامین ث عبارتنده از:

بروکلی (کلم ایتالیایی)، کلم بروکسل، طالبی و گرمک، گل کلم، مرکبات و آب اونا، کیوی، فلفل قرمز و سبز، توت فرنگی، خونواده شلغم.

هم ویتامین A و هم بتاکاروتن که شکلی از ویتامین A هستش، در میوه ها و سبزیجات یافت می شن و عقیده بر اینه که خطر دچار شدن به سرطانا رو کاهش میدن.

در آدمایی که منابع غنی از ویتامین A مصرف می کنن، خطر دچار شدن به سرطان، به خصوص سرطان ریه پایین تر از افرادیه که این غذاها رو کمتر مصرف می کنن

بهترین منابع بتاکاروتن میوه ها و سبزیای زرد و سبزه تیره س.

 

منابع بتاکاروتن عبارته:

زردآلو، بروکلی (کلم ایتالیایی)، طالبی و گرمک، هویج، کلم برگ (کلم پیچ)، کدو، اسفناج، سیب زمینی شیرین

ویتامین A در اجناس لبنی و مارگارین هم پیدا میشه.

برخلاف بتاکاروتن، ویتامین A اگه بیشتر از مقدار پیشنهاد شده مصرف شه، می تونه سمی باشه، پس نباید در دوزهای بالا استفاده بشه، البته به کار گیری دوزهای بالا در درمون بعضی مریضی ها، زیر نظر دکتر لازمه.

حالا که به رابطه بین رژیم غذایی و سرطان فهمیدین. ممکنه این احساس در شما پیدا شه که باید هر چی سریع تر رژیم غذایی خود رو تغییر بدین. ولی بهترین راه س که این کار رو به صورت فوری یه دفعه انجام ندین. عادات غذایی شما طی وقتی طولانی ایجاد شده و تغییر اون وقت زیادی می بره.

 

کلید موفقت شما میونه روش:

مصرف غذاهایی رو که چربی بالایی دارن محدود کنین و از مواد غذایی پخته شده و میان وعده هایی که چربی بالینی دارن استفاده کنین. مصرف کره، خامه سس، سالاد و گوشت رو محدود کنین.

اگه برنامه رژیمی خود رو با مصرف مقدار زیادی میوه، سبزی و غلات کامل متعادل کنین، احساس گرسنگی نمی کنین.

وقتی یه وعده غذایی پرچرب مصرف کردین، تلاش کنین با مصرف غذاهای کم چرب در طول روز، رژیم غذایی خود رو متعادل کنین.

 


رژیم غذایی در پیشگیری یا پیشرفت سرطان نقش داره؟

۵/۵

۶

منبع : سلامت نیوز -/ ن.م

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *